Антикафе "Молочний коктейль"

Громада Олексіївки змінює світ навколо себе

Немає сумніву в тому, що невелика група

відданих свідомих громадян може змінити світ.

Маргарет Мід.

Кожна громада обирає власний шлях, який є ефективним саме для них. Звичайно, як будь-який процес, розвиток громади села може мати свої перешкоди, проблеми. Але це природньо, вони лиш згуртовують та загартовуть її. Головне – мати сили, терпіння, ентузіазм, здоровий глузд та розум для подолання всіляких перешкод.

У селі Олексіївка завжди жили працьовиті люди, небайдужі до долі свого краю, власних родин, до того, чим живе громада сьогодні і якою вона буде в майбутньому.

А чи може невелика група людей змінити світ навколо себе? Відповідь: так! Добрим прикладом є ініціативні мешканки Олексіївки - Світлана Кудако, голова СОК «Могучий», Анна Усова, директор місцевої школи та Тетяна Дудар, голова Олексіївської сільської громадської організації «Здоров’я громади».

Активну діяльність сільська громада розпочала ще у 2009 році, коли створила громадську організацію «Здоров’я громади». Наступного року громада Олексіївки виграла конкурс за програмою ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» й отримала змогу відремонтувати фельдшерсько-акушерський пункт. Згодом перед громадою постало інше – не менш важливе питання: сільській молоді ніде зайнятися спортом. Аби вирішити проблему школярі разом з учителем фізкультури Ошурком Ю.М. взяли участь у конкурсі Фонду братів Кличків «Клич друзів – граймо разом!» та у 2013 році виграли спортивний майданчик шкільного формату. Побачивши значну користь для громади від участі у проектах, колектив школи продовжив співпрацю з Фондом. Так місцеві школярі впродовж року збирали свої еко-ідеї, описували та проілюстрували їх, заповнювали спеціальний еко-щоденник. Валерія Басенко та Валентина Прохорчук отримали від Благодійної організації «Фонд братів Кличків» та ТОВ «Панасонік Україна ЛТД» запрошення у Київ, де вони взяли участь у підсумковій конференції, отримали дипломи та подарунки. У 2014 році Благодійна організація «Фонд Кличко» у рамках реалізації благодійного освітнього проекту «Школа Успіху» провела конкурс для відбору цілеспрямованих, соціально-активних і вмотивованих школярів. У ньому взяла участь талановита дівчина, учениця місцевої школи Яна Дорохова. Вона стала однією із 150 дітей зі всієї України, які отримали можливість на 2 тижні поринути у вир захоплюючих пригод у літньому таборі «Джерело» м. Буча.

Одним із способів залучення громади до соціально-культурного розвитку села є участь у конкурсах міні-грантів для ініціативних груп громадян та громадських організацій. Активну участь у житті громади бере сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Могучий», яким керує Світлана Кудако. Його засновано у 2011році. «Могучий» - перший в Україні СОК, де збір молока у населення села Олексіївка та інших населених пунктів Голопристанського району здійснюється спеціальними охолоджувачами. Якість молока у кооперативі відповідає євростандартам, адже велика увага приділяється саме контролю. Крім сучасних технологій сільгоспобслуговування, кооператив активно впроваджує інноваційні форми соціального партнерства, які допомагають олексіївській громаді вирішувати проблемні питання у плані покращення умов життя місцевого населення. Так, за ініціативи СОКу «Могучий» Міжнародним благодійним фондом «Добробут громад» було встановлено сучасний дитячий майданчик на території дитячого садка «Веселка». Для дошкільнят це найулюбленіше місце для ігор і відпочинку. Завдяки кооперативу «Могучий» школярам організовано пізнавальну екскурсію на підприємство «Данон-Дніпро», що у Херсоні.

Минулого року Міжнародним благодійним фондом «Добробут громад» у співпраці з компанією «Данон» за підтримки Данон Екосистем Фонду (Франція), Хефер Інтернешенл (США) та Департаменту закордонних справ, торгівлі та розвитку/SOCODEVI (Канада) з місцевим партнером СКС Дніпропетровської області оголошено конкурс міні-грантів серед молочарських кооперативів для надання соціальних послуг на суму 70 тис. гривень. Голова кооперативу «Могучий» Світлана Кудако вважає, що діти – майбутнє села, тому треба робити все можливе для їх всебічного розвитку. Саме тому вона стала ініціатором участі місцевої громади у конкурсі соціальних проектів. Її підтримали - Тетяна Дудар, голова Олексіївської сільської громадської організаціїї «Здоров’я громади» та Анна Усова, директор Олексіївської загальноосвітньої школи. Створений спільними зусиллями соціальний проект «Вільний простір для громади» визнаний Міжнародним благодійним фондом «Добробут громад» найкращим та був обраний для реалізації.

Проект «Вільний простір для громади» покликаний створити умови для задоволення соціальних потреб громади та для професійного самовизначення місцевих школярів.

І ось довгоочікуване свято – на ганку відремонтованої окремої будівля школи, пломеніє червона стрічка, лунають найщиріші слова подяки причетним до вагомої події мешканцям села, від імені місцевої громади, молоді й щасливих дітлахів. Визнання і вдячність висловила сільський голова Валентина Степанова, за вагомий внесок у соціальний розвиток громади села Валентина Миколаївна вручила подяки голові СОК «Могучий» Світлані Кудако, регіональному координатору Міжнародного благодійного Фонду «Добробут громад» Людмилі Руденко-Кардаш, а також передала подяку голові районної державної адміністрації Олександру Богуненку. Під час виступу Анна Усова сказала: «Для нас є знаменною подія відкриття першого у сільській місцевості антикафе. Наприкінці 70-х років цю будівлю відкривали як їдальню радгоспу, через 40 років ми відкриваємо її як антикафе для профорієнтації та соціалізації нашої молоді». Про перспективи й побажання подальшого плідного партнерства наголосив менеджер проектів компанії «Данон» Олександр Шатковський та зазначив: «Під час вибору найкращого проекту ми дивилися на різні критерії. По-перше, яка користь для села від реалізації проекту, по-друге – на співпрацю та ініціативу людей. Ми раді, що ваша громада виграла та виявилася однією з найкращих серед тих, хто подав на розгляд свої проекти».

Презентація соціального проекту «Відкритий простір для громади» проходила у цікавій формі тележурналу «Все буде добре». Для глядачів, а їх була повна зала, були проведені майстер-класи. Як приготувати смачний молочний коктейль навчала кухар Олена Зелінська. Секретами перукарського мистецтва ділилася експерт-перукар Світлана Жиденко. Власні проекти «Чи вигідно у селі тримати корову», «Професія зварювальника» захищали учні Анастасія Мосєйчук та Микола Притула. Гарного настрою додавали чудові виступи талановитих дітей з колективу «Па» (керівник Микола Андрієвський). Наприкінці свята Світлана Кудако звернулася до присутніх: «Ми дуже хочемо, щоб ця гарна, простора зала стала для вас місцем відпочинку, щоб тут ми могли збиратися сім’ями. Тут створені всі умови для гарного проведення часу. Кожен відвідувач може у вільному доступі користуватися Інтернетом. Вже багато зроблено, але ще багато треба здійснити, тому чекаємо від вас побажань аби ми змогли досягти намічених цілей – створити культурний центр Олексіївки та сіл, що розташовані поряд. У планах є ще дитяча кімната, інтернет-бібліотека, музей села та фітнес центр. Тому запрошуємо до співпраці всіх охочих допомогти». У ремонті та облаштуванні території антикафе участь брала вся громада. За словами директора школи Анни Усової значну допомогу надали СОК «Могучий» в особі Світлани Кудако, депутат Голопристанської районної ради, голова ФГ «Тюльпан» Олександр Єременко та голова Бехтерського ФГ «Бджілка» Віктор Досенко. Голова громадської організації «Здоров’я громади» Тетяна Дудар у свою чергу додала: «Радувало те, що небайдужі люди допомагали відновлювати будівлю колишньої їдальні і при цьому говорили, що роблять добру і корисну справу». У результаті спільної плідної роботи було створено антикафе – заклад відпочинку абсолютно нового формату. Олексіївське антикафе має назву «Молочний коктейль». Ідея створення такого закладу полягає в тому, що люди можуть приходити та у затишній атмосфері займатися своїми справами, спілкуватися і не робити ніяких замовлень. Відвідувач платить скриньковий збір тільки за час, проведений у закладі. Окрім цього, тут можна попрацювати за комп'ютером, посидіти безкоштовно в інтернеті, а також пограти в різні настільні ігри. У «Молочному коктейлі» проходитимуть уроки трудового навчання з окремих модулів, діятимуть професійні студії, проводитимуться батьківські збори, психологічні тренінги, навчальні майстер-класи. Для творчої олексіївської молоді - це своєрідний оазис.

Ініціативні мешканці Олексіївки об’єднують навколо себе громаду, запалюють її новими ідеями та планами, працюють разом на благо рідного краю і з кожним виграним грантом покращують соціальне та культурне життя села.

Кiлькiсть переглядiв: 284

Коментарi